UA-174000029-1
top of page

Hakkımızda / Bilgiler

Paslanmaz Çelik Hakkında Bilgiler

Paslanmaz çelik, yüksek alaşımlı çeliğin ağırlıklı olarak anti-korozyon özellikleri için kullanılan adıdır. Paslanmaz çelik ailesinin temel özelliği hepsinin en az % 10,5 krom içermesidir. Bu özellik çeliğin aşındırıcı atmosferler veya aşındırıcı kimyasal ortamlara karşı koymasını sağlar. Paslanmaz çeliğin 5 farklı kategoriye ayrılmış 60 farklı çeşidi vardır. DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Palanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik hammaddelerin kullanımında doğru çelik standardının kullanılması oldukça önemlidir. Hazırladığımız tablodan yararlanarak ihtiyacınız olan paslanmaz çelik standartını (Örn. AISI 304), bu sınıf paslanmaz hammaddenin özelliklerini ve kullanım alanlarını temel olarak belirleyebilirsiniz.  

KULLANIM ALANLARI TABLOSU İÇİN TIKLAYIN

Standartalar ve Kimyasal Değerler

Paslanmaz Çelik hammaddelerin uluslararası standartları ve kimyasal değerlerini ekte yer alan tablo ile inceleyebilirsiniz. Örneğin AISI 304L standartta bir paslanmaz çelik malemenin içeriğinde bulunması gereken nikel, karbon vb. metallerin oranlarını öğrenebilirisniz.

STANDARTLAR VE KİMYASAL DEĞERLER İÇİN TIKLAYIN

Ağırlık Hesaplama

Üretimde kullanılacak paslanmaz çelik veya diğer metallerin ağırlıklarını, ekte yer alan hesap makinemiz sayesinde öğrenebilirsiniz. Örneğin; AISI 304CU standartlı 2.00 mm lik bir paslanmaz çelik telin 1.0 metre uzunluğundaki bir parçasının ağırlığını hesaplayabilirsiniz.

METAL AĞIRLIK HESAPLAYICISI İÇİN TIKLAYIN

Paslanmaz çelik malzemelerin yüzey öellikleri ile ilgili tablomuz ile,kullanacağınız malzemelerin yüzey tanımlamalarında kullanılan kodları  ve özelliklerini öğrenebilirsiniz.

PASLANMAZ ÇELİK YÜZEY ÖZELLİKLERİ TABLOSU İÇİN TIKLAYIN

Paslanmaz Çelik Yüzey Özellikleri
Uluslararası Kalite Eşdeğerleri

Paslanmaz çelik standartları her ülkede farklı olarak belirlenmiştir. Ülkemizde yaygın olarak AISI (ASTM/UNS) standartları kullanılmaktadır. Ancak Almanya'da Werkstoff (DIN/GERMANY) standartları kullanılır. Ekteki tabloda tüm uluslararası standartlarını ve bu paslanmazların kalite eşdeğerlerini bulabilirsiniz. 

PASLANMAZ ÇELİK KALİTE EŞDĞERLERİ İÇİN  TIKLAYIN

 

bottom of page