UA-174000029-1
top of page

Zorlu Kış Başlıyor. Paslanmaz fiyatlarında artış sürecek mi?

Aksoy Nikel Paslanmaz

30 Kas 2021

Şu anda Nikel 19500 ile 20500 Dolar Arasında Fiyatlanıyor. Peki bizleri 2022'nın ilk aylarında neler bekliyor?Paslanmaz çelik fiyatlarının ne olacağını ön görmek oldukça güç ama öngörülere göre fiyatların 2022 yılı 2. Çeyreğine kadar gevşemesi oldukça zor.

Kış düşündüğümüzden de sert geçecek bu sene , çünkü Asya’nın yeni yıl tatili Şubat ayında gerçekleşiyor, yeni yıl tatili nedeniyle üretim azalacak ayrıca bu yıl Pekin’de yapılacak Olimpiyatlar da yine Şubat ayında başlayacak ve Çin hükümetide olimpiyatlar nedeniyle o bölgedeki ağır sanayi üreticililerinin üretime ara vermesine karar verdi. Bu nedenlerle düşecek olan üretim hacminin, fiyatların yükselmesine neden olması bekleniyor.

Moğolistan’daki ağır kar yağışları da hayatı olumsuz etkilerken, Moğolistan'dan temin edilen Molibden fiyatlarını arttırıyor, Molibden ham madelerindeki bu tedarik zorluğu ise özellikle 316 kalite malzeme fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmasına neden olacak.

Bu arada dünyadaki Nikel hammadde stokları da önemli miktarda azaldı (112,600ton seviyesinde)

Son olarak Avrupanın önemli paslanmaz çelik tedarikçilerinden Aperam'dan da zam haberi geldi. Aperam, 316 Kalite paslanmaz çelik alaşım ekstresi fiyatlarını 3409 Euro/Ton'dan 3563 Euro/Ton'a yükseltti.

Tüm bu gelişmeler nedeniyle 2022 yılı başında da paslanmaz fiyatları nda artışın devam edeceği ön görülüyor.

bottom of page